„CRVENE ŠTRAMPLE“ - MOJA PRVA KNJIGA!

Naša maturantica Marita Čatić objavila je svoje prvo književno djelo – zbirku pjesama.

„Čitati i pisati naučila  sam već sa 4 godine, a od prvog razreda osnovne škole konstantno pišem sastave, priče i pjesme koje izlaze u Modroj lasti i školskom časopisu Plamen. Prvi put sam sudjelovala na Lidranu u 7. razredu i  plasirala se na državnu razinu smotre s literarnim radom „Ja, sedmašica“. Od tada svake godine sudjelujem u literarnom i scenskom izrazu predvođena svojom mentoricom prof. Vesnom Rogulja Mart “.

U višim razredima osnovne škole povezala je svoju ljubav prema pisanju sa sportom i fotografijom, ali i drugim projektima koji uključuju međuljudske odnose, pokazujući tako kreativnost i ambicioznost.

„Od 8. razreda bavim se sportskim novinarstvom na školskim sportskim natjecanjima jer sam u tom trenutku života poželjela svoju strast učiniti korisnom za druge. Sveukupno sam izvještavala sa oko 100 natjecanja (gradska, županijska, regionalna) te 2 svjetska natjecanja (košarka, odbojka). Nakon dvije godine iskustva u reporterskom radu dobila sam priliku biti mentorica mlađim sportskim reporterima u sklopu „Igram, pišem, lajkam“ projekta. Na svjetskom natjecanju u odbojci ove godine u suradnji sa svojim kolegicama organizirala sam i mali projekt pod nazivom „Beauty of diversity“ o kojem možete pročtati više na facebook stranici Hrvatskog školskog sportskog saveza.

„Crvene štrample“  nastale su skupljanjem tekstova kroz godine i godine pisanja, izdane u vlastitoj nakladi. Knjiga se sastoji od pet tematskih poglavlja od kojih svako počinje uvodnom rečenicom.
Kroz svaki tekst prodire autoričin osobni stav o razno raznim životnim temama – ljubavi, njenoj povezanosti s vjerom, zadovoljstvu samim sobom, smrti,  shvaćanju neshvatljivog, pravim životnim vrijednostima.

Knjigu možete kupiti kod autorice, posuditi u Gradskoj knjižnici, ogranku Caprag ili u našoj školskoj knižnici. Sama autorica kaže da djelo nije pisano po nikakvim pravilima koje učimo u srednjoj školi i na koje smo do sada navikli i da je jedino čime se vodila – ljubav.

Zanimljiva činjenica je da je Marita sama dizajnirala naslovnicu i unutrašnjost knjige upotrijebivši fotografiju koja je nastala na Lidranu prošle školske godine dok je recitirala pjesmu Marine Radoš „Ljubav postoji“.

„Crvene štrample nastale su iz velike ljubavi prema nekomu, nečemu, životu, sebi i svemu što me okružuje. Kako god da vi zamišljate ljubav. „

Maritina poruka za sve čitatelje, a posebno naše gimnazijalce:

„Voljela bih da već jednom, u ovom užurbanom i svijetu na koji se gleda kroz brojeve, naučite da se od novaca ne živi, od njih se samo preživljava. Od ljubavi se živi. I nije važno imate li sve petice ili ne, važno je samo da ste sretni ma koliko god sve to suludo zvučalo. Voljela bih i da svatko od vas pronađe svoje crvene štrample i da budu samo vaše. I da zavolite ovu knjigu baš kao što sam i ja zavoljela sve ono zbog čega je nastala.“

„Voljela bih da svatko pronađe svoje crvene štrample

p.s.
Priču poput ove, baš kao i sve one već ispričane o našim svestranim gimnazijalkama i gimnazijalcima koji postižu rezultate i uspjehe u svojim školskim i vanškolskim aktivnostima, potrebno je ispričati. Takve priče ne služe, kao obično, za uspavljivanje. Potpuno suprotno. Njihove poruke neka nas razbude, zaintrigiraju i ponukaju na djelovanje.  Maritine Crvene štrample dokaz su da uz malo odvažnosti možemo prevladati granice koje sebi namećemo, kako bi iz sebe izvukli ono najbolje. Čestitke našoj maturantici koja je učinila taj iskorak i pretvorila svoj san u ovu lijepu knjigu.

Bravo, Marita!

M.M.

objavio: Sanja Vuković Brodarić   datum: 15. 11. 2019.