IZVJEŠTAJ S TERENSKE NASTAVE

Učenici prvi razreda posjetili su Botanički vrt PMF-a u Zagrebu. Radi se o posjetu koji je izazvao velik interes naših učenika pa smo vrt posjetili u dva termina- u četvrtak 13.10.2022. u Zagreb su putovali učenici 1b i 1c, a u petak 14.10.2022. učenici 1d i 1a. U pratnji učenika, kao stručno vodstvo, sudjelovala je Višnja Kovač Vezmarović, dipl.ing.  Sam vrt star je nešto više od 200 godina, a u njemu je posađeno oko 5000 različitih vrsta biljaka. Hrvatska je iznimno bogata biljnim vrstama, u usporedbi s ostalim europskim zemljama, a naše biljno carstvo obiluje i velikim brojem endema. Učenici su u obilasku vrta upoznali neke karakteristične vrste u Hrvatskoj, ali i neke unešene poput endema i živog fosila Australskog stribora.

Prvi dan, u četvrtak, učenike je pratila nastavnica Vesna Rogulja Mart, prof.  koja je s učenicima održala radionicu haiku poezije. Tako smo se najviše zadržali kod iranskog željeznog drveta i japanskog jaglaca, koji su  potaknuli inspiraciju naših učenika.

Drugi dan, u petak, učenike je pratila nastavnica Ajla Velić, prof. koja je s učenicima obradila francuski stil uređenja vrta, koji je prisutan u jednom dijelu.

Posjet vrtu veže se uz nastavne sadržaje koji se obrađuju u prvom razredu biologije, te je voditeljica vrta posjet koncipirala upravo tako da učenici uoče prilagodbe biljaka na različite uvjete u staništu.

Voditeljica: Višnja Kovač Vezmarović

objavio: Sanja Vuković Brodarić   datum: 17. 10. 2022.