TERENSKA NASTAVA KARLOVAC (TURANJ) – ZAGREB (MIROGOJ)

U srijedu, 16. studenog 2022. godine, učenici četvrtih razreda sisačke Gimnazije uputili su se na cjelodnevnu terensku nastavu u Karlovac i Zagreb pod vodstvom profesora Domagoja Sremića te profesorice Martine Paša.

Iako je čitav dan vrijeme bilo kišovito i naizgled nije djelovalo u našu korist, to nas nije spriječilo da posjetimo svoje prvo odredište – Muzej Domovinskog rata Karlovac – Turanj. Ovaj specifičan muzej, sa svojim vanjskim i unutarnjim izložbenim prostorima, smjestio se na izrazito značajnoj točki hrvatske obrane u Domovinskom ratu, točno ondje gdje je neprijatelj zaustavljen u pokušaju presijecanja Hrvatske. Upravo tako ovaj povijesni muzej svjedoči o ideji te mukotrpnoj borbi za samostalnu Republiku Hrvatsku. Hodajući unutarnjim prostorom muzeja, imali smo priliku uočiti priču hrvatske samostalnosti, od samih začetaka borbe za neovisnost sve do njezina konačnog svršetka. Svoj obilazak muzeja završili smo u konferencijskoj dvorani, učeničkim izlaganjima na temu Domovinskog rata u Hrvatskoj. Na ovaj način, tema Domovinskog rata bila je dodatno proširena i obrađena, s ciljem prisjećanja na žrtvu onih koji su svoj život položili za domovinu i svih nedaća koje su hrvatski narod pratile u krvavoj bitci za neovisnu Hrvatsku.

I dalje praćeni kišom, zaputili smo se na zagrebačko groblje Mirogoj. Kako smo već u Karlovcu počeli sa slušanjem referata o značajnim događajima hrvatske prošlosti, i na Mirogoju smo nastavili s prikazivanjem eminencije pojedinih osoba koje su obilježile našu povijest. Shodno tomu, čuli smo ponešto o Hermannu Bolléu, arhitektu koji je projektirao veličanstvene mirogojske arkade koje smo tada uspjeli uživo doživjeti. Obilazak je nastavljen sjećanjem na važne osobe Ilirskog pokreta, poput Ivana Kukuljevića Sakcinskog i Petra Preradovića, no i mnogih drugih. Čuli smo činjenice o životu i važnosti pojedinih pisaca i pjesnika – Antuna Gustava Matoša, Miroslava Krleže, Augusta Šenoe… Valjalo je tako spomenuti i utjecajne političke aktere (Stjepana i Antuna Radića, dr. Franju Tuđmana), no i one koji su svojim kulturnim djelovanjem ostavili trajan pečat u povijesti hrvatskog naroda (glumica Ena Begović i košarkaš Dražen Petrović).

Dan smo završili zajedničkim druženjem i razgovorima, a ono što je najbitnije jest da je svatko od nas toga dana sa sobom ponio znanje o vlastitome narodu, njegovim često podcijenjenim znamenitim ličnostima i borbi za samostalnost u kojoj, uvjerili smo se, uvijek pravda i hrabrost pobjeđuju.

Dorotea

objavio: Sanja Vuković Brodarić   datum: 22. 11. 2022.