IZVJEŠTAJ S IZVANUČIONIČKE NASTAVE

Učenici trećih razreda gimnazije posjetili su u ponedjeljak 19.12.2022. laboratorij Tolić grupe na Institutu Ruđer Bošković.
Prof Tolić je dobitnica Europske nagrade za najboljeg znanstvenika i Reda Danice Hrvatske za iznimna postignuća u hrvatskoj znanosti te nagrade Europskog društva biofizičara. Dobitnica je i dvije velike stipendije Europske unije koje su joj omogućile da opremi svoj laboratorij najsuvremenijim mikroskopima, vjerojatno najboljima u Europi danas. U svom laboratoriju Iva proučava staničnu diobu, proces koji i učenici trećih razreda imaju u svome redovnom programu biologije te smo odlučili iz prve ruke saznati više o samom procesu, te o tome kako izgleda jedan znanstveni laboratorij. Učenici su prvo poslušali predavanje u jednoj od predavaonica Instituta. Saznali smo više o procesima koji su zaslužni da se stanica pravilno podijeli, te koliko su oni važni i za tumorske stanice. U svom istraživanju Tolić grupa otkrila je sile koje pokreću proces, a samo otkriće važno je zbog velike primjene u pronalaženju novih lijekova u liječenju tumora.Naši učenici su imali velik broj pitanja za znanstvenice koje su nas dočekale, što o samom radu u laboratoriju, a još više o tome kako je to biti znanstvenica u Hrvatskoj.Nakon toga smo vidjeli i laboratorij i mikroskope na kojima su ostvarena otkrića koje su objavili vodeći svjetski znanstveni časopisi. U laboratoriju je u tom trenu bilo i nekoliko stranih znanstvenika s kojima Tolić grupa surađuje pa smo i mi na trenutak bili dio znanstvene zajednica i vidjeli kako surađuju svjetski znanstvenici u svom radu.Učenici su vratili kućama bogatiji za jedno iskustvo, a nadamo se da će posjet potaknuti i neke od njih da izaberu biofiziku kao svoj znanstveni poziv.

Višnja Kovač Vezmarović

objavio: Sanja Vuković Brodarić   datum: 21. 12. 2022.