Prvi Dan zamijenjenih uloga u našoj školi

Prvi put u povijesti Gimnazija Sisak provela je 17. veljače 2023. godine dugo priželjkivani Dan zamijenjenih uloga – dan kada učenici imaju priliku okušati se u ulozi nastavnika i ostalih djelatnika škole. Projekt su predložile i organizirale profesorice Katarina Dobrenić Bunjan i Ajla Velić, a svi su ga prihvatili s entuzijazmom i iščekivanjem, savjesno se pripremajući za njega. (nastavak teksta pogledajte klikom na opširnije)

Da je Dan zamijenjenih uloga bio profesionalno zamišljen, pokazuje nam to da su učenici prilikom prijave za određeno radno mjesto morali priložiti svu adekvatnu dokumentaciju koje ono zahtjeva: životopise, diplome koje odgovaraju poslu za koji se javljaju, zamolbe, preporuke, itd. Štoviše, tako su mogli pokazati svoju kreativnost i domišljatost, primjerice pri izradi prestižnih diploma ili pisanju osebujnih i zavidnih životopisa. Za ulogu ravnatelja bilo je potrebno odraditi i razgovor za posao, što je zaoštrilo konkurenciju i omogućilo bolju selekciju. Također, nakon natječaja i odabira profesora i djelatnika, započele su detaljne pripreme učenika sa svojim mentorima za satove koje će održati na Dan zamijenjenih uloga. Velika odgovornost i posvećenost radu s kojom su učenici pristupili ovome izazovu bila je vidljiva u kvaliteti održane nastave i strasti s kojom su na svoje vršnjake prenosili znanje. No, i oni na položajima pedagoga, psihologa, knjižničara i ostalih djelatnika škole pokazali su kako svoje dužnosti shvaćaju ozbiljno i odrađuju marljivo. S obzirom na to da škola radi u dvije smjene, tako su bile dvije ravnateljice, pedagoginje, dva tima čistačica i domara itd. zahvaljujući čemu je puno učenika imalo priliku sudjelovati u projektu. Učenici koji su taj dan zamijenili uloge morali su doći pola sata ranije nego inače, a na početku i kraju radnoga dana održana je službena primopredaja vlasti. Naravno, ne samo da su učenici imali priliku vidjeti drugu stranu obrazovnog sustava već su i profesori i ostali djelatnici škole sjeli u klupe kao đaci te se time vratili u najljepše doba života.

Sve u svemu, Dan zamijenjenih uloga prošao je iznimno uspješno, što potvrđuju rezultati ankete u kojima su ga svi sudionici ocijenili najboljim ocjenama. Dosljedno tim rezultatima, mnogi žele da se ovaj projekt ponovi i postane tradicija Gimnazije Sisak, a ova prva godina poslužila bi kao temelj za njegovo daljnje unaprjeđenje. Dan zamijenjenih uloga pokazao je što sve znači biti djelatnikom škole i koliko je taj posao zapravo zahtjevan, a demokratizacijom odnosa svih sudionika predstavio je znamenit iskorak u suvremenom obrazovanju.

Ivan Petrić, 4.b

objavio: Sanja Vuković Brodarić   datum: 27. 2. 2023.