preskoči na sadržaj
NOVOSTI

Održan Zoom sastanak svih sudionika projekta Cut the waste

Ovaj tjedan održan je Zoom sastanak svih sudionika projekta Cut the waste. Cilj sastanka bio  je prezentirati kako se gospodari otpadom u različitim zemljama i prikazati rezultate ankete koju su naši učenici proveli među učenicima i stanovnicima Siska. Svoju prezentaciju su prvo održale škole iz Turske gdje smo saznali da se u cijeloj zemlji provodi Zero waste program i da se građani potiču na prikupljanje i razvrstavanje otpada. Škole i učenici u tome imaju ključnu ulogu jer provode brojne akcije s ciljem prikupljanja i razvrstavanja otpada. U glavnom gradu Ankari građani razvrstavaju više u postotku nego u druga dva manja grada u Turskoj koji sudjeluju u ovom projektu. Zatim su prezentaciju održali učenici iz Slovenije gdje smo shvatili da gotovo svi stanovnici Maribora razvrstavaju otpad kao posljedicu toga što se to tamo radi već nekoliko godina. Stanovnici španjolskog grada Rocagraossa i talijanskog Castelanetta isto razvrstavaju otpad u većoj mjeri, a ono što smo shvatili je da imaju veći broj spremnika za otpad od nas u Hrvatskoj. Učenici iz Rumunjskog grada Husi prezentirali su svoje rezultate i vidjeli smo da kod njih oko 60% stanovnika razvrstava otpad pa se nadaju da će se taj broj povećati. Učenici iz grčkog grada Smithi također imaju relativno malen postotak stanovnika koji razvrstavaju otpad. Tu smo shvatili i da su boje njihovih kanti za razvrstavanje otpada drukčije od ostalih država. (nastavak teksta pod opširnije)
 

Naši učenici su predstavili prikupljanje i razvrstavanje otpada u Sisku, napomenuvši da mi imamo samo tri kante- plavu, žutu i crnu. U svim zemljama plava kanta služi za papir, tako je i kod nas. Žuta kanta kod nas služi za prikupljanje plastike, metala i stakla, dok je drugom državama staklo posebno odvojeno. Crna kanta kod nas je za sav ostali otpad, ostale države imaju još jednu posebnu kantu za prikupljanje organskog otpada. Stanovnici Siska u velikoj mjeri razvrstavaju otpad- čak 96.7% ih to radi kod kuće, međutim dosta manji postotak dobili smo za one koji to rade na poslu ili u školi- samo 60.2 %. Tu vidimo priliku za poboljšanje i smatramo da bi sve poslovne subjekte i škole trebalo također potaknuti na razvrstavanje otpada. U Sisku se najslabije prazni crna kanta za miješani otpad, koja se zasada jedina i naplaćuje- 38% ispitanika ju prazni jednom tjedno, 22% dva puta mjesečno, 21% jednom mjesečno. Plava kanta, čije se pražnjenje ne naplaćuje, prazni se jednom mjesečno-47% ispitanika, a 18% prazni ju svaki tjedan iako je 34% ispitanika izjavilo da ta kanta nije puna kad ju stavljaju na pražnjenje. I žuta kanta najviše se prazni jednom mjesečno-45% ispitanika, a svaki tjedan ju prazni 22%. Samo 19% ispitanika ima punu žutu kantu kad je stavlja na pražnjenje. Naši ispitanici još uvijek nisu sigurni što se razvrstava u žutu kantu, jer ih čak 34% smatra da tu ne pripadaju staklene boce, ali zato većina zna što ide u plavu kantu.
Na ovom sastanku smo shvatili da je u Sisku velik postotak građana koji uredno razvrstavaju otpad i da smo po tome u vrhu EU iako smo tek počeli razvrstavati otpad. Shvatili smo i da će u budućnosti biti potrebno uvesti i dodatne kante za razvrstavanje da bismo se uskladili s politikom ostalih zemalja EU. Cijelu prezentaciju koju su naši učenici održali, na engleskom jeziku, možete pogledati na sljedećem linku :
 


Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju
objavio: Sanja Vuković Brodarić   datum: 13. 3. 2023.




preskoči na navigaciju