Labuđe jezero

U srijedu 3. svibnja  2023. godine učenici drugih i trećih razreda Gimnazije Sisak u pratnji prof. Blaženke Krznarić-Stuparić i prof.Darka Petkovića imali su priliku pogledati izvedbu baleta Labuđe jezero u Hrvatskom narodnom kazalištu u Zagrebu . Jedanog od tri najznačajnija baleta skladatelja Petra Iljiča Čajkovskog koji je praizveden davne 1877. godine u Boljšoj teatru i nakon toga prošao trnovit i neizvjestan put do slave.

Radnja baleta Labuđe jezero većinom se odvija na jezeru koje je dom labudicama – djevojkama koje je začarao zli čarobnjak, a ljubav mladog princa prema najljepšoj među njima, Odette, može ih sve osloboditi čarolije, dok bi čarobnjaka zauvijek uništila. Radnja se na poseban način prepoznaje iz pokreta plesača i izraza njihovih lica, poput pantomime. Dojmu nestvarnosti posebno su pridonijeli plesovi princa i Odett, koji su svakim svojim korakom dočaravali svoju  ljubav i svoju neizmjernu želju da budu zajedno. Osim plesova u paru, česti su bili i solo nastupi plesača te skupni nastupi. U grupnom nastupu posebno su se istaknule četiri labudice koje su tako sinkronizirano izvele ples da na trenutke nismo vjerovali da je takvo nešto uopće moguće. Ono što nas je zasigurno sve  iznenadilo i rastužilo  je to što su princ i Odette na kraju poginuli, ali ples labudica nakon čarobnjakove smrti i tiha glazba kao da su govorili o nadi u bolju budućnost i radnju baleta time učinili na neki način vječnom, nastavljenom i u vremenu nakon što sam balet završi.

Bila je to izvedba baleta koja zasigurno nikoga nije ostavila ravnodušnim, a tako su i učenici Gimnazije Sisak zasigurno o baletu kao umjetničkoj vrsti stvorili potpuno novu i nezaboravnu sliku te želju za ponovnim odlaskom na neku novo baletnu izvedbu.

Mateja Dobrenić, 2.c

objavio: Sanja Vuković Brodarić   datum: 22. 5. 2023.