Projekt eTwinning predstavljen na sjednici Nastavničkog vijeća

Na Nastavničkom vijeću škole, u srijedu 05.01.2022. nastavnicima je predstavljen projekt Healthy eating diary. Voditeljica projekta Višnja Kovač Vezmarović u uvodnom je dijelu nastavnike upoznala s platformom eTwinning. To je zajednica škola u Europi u koju je uključeno preko milijun nastavnika i 200 tisuća škola. Gimnazija Sisak ove godine u toj zajednici sudjeluje s projektom Healthy eating diary. Cilj projekta je istražiti kakve su prehrambene navike naših učenika i usporediti ih s navikama učenika 10 ostalih škola diljem Europe, koje sudjeluju u ovom projektu.

Više o samom projektu pod opširnije.

U projektu uz Gimnaziju Sisak sudjeluju:

1. Lycee Grippeaux, Francuska- strukovna škola koja obrazuje električare, odgajatelje, prodavače, konobare, kuhar,

2. Cankaya Borsa Technical school, Ankara, Turska- strukovna škola koja obrazuje kuhare i konobare

3. Gymnasium Eržvilkas, Litva,

4. L’Istituto di Istruzione Superiore Statale  “Mauro Perrone” di Castellaneta, Italija- obrazuje turističke smjerove, konobare, kuhare,

5. Gimnazija Mihail Ciuca, Saveni, Rumunjska,

6. Ankara lisesi, Ankara, gimnazija,

7. Koycegiz Fen lissesi, Mugla, Turska, gimnazija,

8. Lalahan lisesi, Lalahan, Turska, gimnazija i

9. Grigore Moisil" Technologycal High School Deva, Rumunjska, obrazuje ekonomiste, prehrambene smjerove, trgovačke, kozmetičare, turističke smjerove.

U uvodnom dijelu projekta održali smo zoom sastanak za nastavnike svih škola koje sudjeluju u projektu. Na tom smo se sastanku upoznali i dogovorili kako ćemo raditi. Učenici su se predstavili putem padleta na internetu, gdje su na zidu ostavljali svoje poruke i fotografije.

Zatim je uslijedila izrada anonimne ankete među učenicima škole o njihovim prehrambenim navikama. Tu su anketu u Gimnaziji Sisak ispunila 132 učenika, što nam je dalo bolji uvid u to što naši učenici jedu. Rezultate anketa smo usporedili s anketama iz ostalih škola pa smo zaključili da naši učenici imaju dovoljan broj obroka, da znaju puno o zdravoj prehrani, ali da jedu premalo povrća te smo tu vidjeli mogućnosti poboljšanja.

Nakon toga smo organizirali zoom za sve učenike uključene u projekt- njih 132 iz 10 različitih škola. Iz Gimnazije Sisak u projektu sudjeluju: Tin Krakar, Luka Pavelić, Marie Šterc, Helena Šemper, Anja Golub, Jure Ćuk, Gabi Kušan, Jeronima Šiprak i Rene Rimaj. Učenici su bili podijeljeni u grupe, a cilj sastanka je bio da se učenici upoznaju i da predstave neka jela tradicionalne kuhinje iz svojih država. Bila je to jedna zabavna večer, puna smjeha, razgovora i upoznavanja. Naši učenici dobili su pohvale svih nastavnika uključenih u projekt jer odlično govore engleski jezik, na kojem je sastanka i održan, a prezentacija koju su izradili bila je vrlo poticajna jer su se svi zainteresirali za probavanje naših jela.

Učenici su dalje marljivo radili i zapisivali svoje dnevnike prehrane tijekom 7 dana- bilježili su sve što pojedu, a pojedeno su i vagali, tako da možemo izračunati kalorijsku vrijednost hrane. Projekt se nastavlja dalje, planirani su novi sastanci putem zooma i nove aktivnosti.

U projekt je osim Gimnazije Sisak, kao glavnog nositelja , uključen stvarno velik broj škola iz različitih država, a  posebna vrijednost projekta je upravo činjenica da smo ostvarili suradnju između gimnazija i strukovnih škola. Nadamo se da ćemo ovim projektom povezati učenike iz različitih zemalja i potaknuti ih na međukulturalni dijalog i suradnju.

Predstavljanje platforme eTwinning

Škole uključene u projekt Healthy eating diary

Zoom sastanak nastavnika uključenih u projekt

Radni zoom sastanak učenika Gimnazije Sisak

Zoom sastanak učenika svih škola uključenih u projekt, grupa 1

Prezentacija tradicionalnih jela hrvatske kuhinje koju su izradili učenici Gimnazije Sisak

I ostali sudionici prezentirali su svoja jela

Padlet za predstavljanje učenika

Učenike smo podijelili za grupni rad

Tekst i fotografije: prof. Višnja Vezmarović

objavio: Sanja Vuković Brodarić   datum: 14. 1. 2022.