GIMSI - projekt "Pametni stup"

Sisački gimnazijalci, učenici 3. razreda, Renato Božić, Borna Andres i Dominik Pezelj autori su projekta pametnog stupa s kojim su nastupili na natječaju "Ideja godine - novim tehnologijama do poslovnog uspjeha" u organizaciji portala srednja.hr. Ušli su među deset najboljih ekipa, od 55 prijavljenih, što je odličan uspjeh, koji je za sobom povukao i interes oko komercijalizacije pametnog stupa.

A do ideje je došlo slučajno.

"Jednog dana, vraćajući se iz škole, potrošila mi se baterija u mobitelu i nisam mogao nazvati oca koji je trebao doći po mene. Tada mi je na um pala ideja koliko bi korisno i praktično bilo da se na nekim frekventnim mjestima u gradu može napuniti mobitel. Ideju sam prezentirao prijateljima Borni i Dominiku, te smo je i razradili korz Učeničku zadrugu Gimsi i prijavili na natječaj", kazuje nam Renato Božić, voditelj projekta.

Zamislili su pametni stup, koji bi osim samog punjenja uređaja služio i kao informativna točka, gdje bi se na zaslonu mogle dobiti razne informacije. Obzirom je projekt namijenjen gradovima, pretpostavka je da bi se na takvim stupovima mogle pronaći korisne informacije o gradu, ali, primjerice, i vremenska prognoza i vozni red.

"Zbog moguće komercijalizacije mogu se puštati i reklame" – dodaje voditelj poslovnog plana projekta Borna Andres.

"Sam "pametni stup"  bio bi neovisan o gradskoj električnoj mreži, a napajao bi se preko solarnih kolektora. Uz informativni smart screen i punjenje mobitela moguće su i brojni razni dodaci na stupu. Punjenje bi dakako bilo besplatno." - dodaje Dominik.

Trojac je na projektu radio nekoliko mejseci, od čega intenzvino zadnjih mjesec dana.

"Praktički su od jutra do mraka bili u školi tih zadnjih mjesec dana. Ujutro na nastavi, popodne u našoj zadruzi. Zadnjih tjedan dana prije prezentacije praktički su cijeli dan radili na projektu. Vrijedni su to dečki, već imaju četiri nova projekta koja će realizirati preko Gimsija." - kazuje nam njihova mentorica, profesorica Blaženka Slovenec, voditeljica Učeničke zadruge Gimsi.

I ravnatelj škole zadovoljan je uspjehom.

"Ponosni smo na učenike i njihovu inicijativu. Pomogli smo koliko možemo, solobodili smo ih nastave zadnjihd ana pred natjecanja da bi se mogli potpuno posvetiti projektu. Nadam se da će i Županija prepoznati njihov trud i darovati Zadruzi laptop kako bi mogla stavrati još odličnih projekata" , rekao je ravnatelj Gimnazije dr. sc Miroslav Bagarić, prof.

Kako smo doznali, vrlo brzo nakon natjecanja, učenike su, oko njihova projekta, kontaktirali predstavnici pojedinih turističkih mjesta na Jadranu.

objavio: Marina Kasa   datum: 25. 2. 2015.