ZŠEM: Besplatne radionice Obiteljskih financija za sve srednjoškolce

Zagrebačka škola ekonomije i managementa organizira besplatne radionice Obiteljskih financija za sve srednjoškolce.

Kolegiji Obiteljske financije obvezni je kolegij na Zagrebačkoj školi ekonomije i managementa  čiji glavni cilj je pomoći studentima da postanu financijski odgovorni i savjesni članovi društva. Polazeći od činjenice da završeno obrazovanje, dobar posao i marljivost ne predstavlja jamstvo  financijske stabilnosti i da nepovoljne obiteljske financije ne ovise o visini prihoda, niti o vrsti  i stupnju obrazovanja, vjerujemo kako je ovaj kolegij bitan svima – neovisno o tome radili li se  o budućim studentima ekonomije ili nekog drugog fakulteta.

Upravo iz tog razloga odlučili su pokrenuti ciklus besplatnih radionice za sve srednjoškolce koje održava Dini Vasić, MBA, viša predavačica na katedri za financije i računovodstvo Zagrebačke škole ekonomije i managementa.

Na radionicama svi zainteresirani srednjoškolci imaju priliku vidjeti kako se uči na najbolje ocijenjenoj instituciji među privatnim i javnim visokim školama te fakultetima u području ekonomije (prema izvješćima Stručnog povjerenstva Agencije za znanost i visoko obrazovanje (AZVO)).

Radionice se održavaju na kampusu ZŠEM-a te se prenose online putem Zoom aplikacije. Svi zainteresirani srednjoškolci mogu se prijaviti putem linka. Na radionicama su dobrodošli i svi nastavnici i ostalo osoblje srednjih škola.

Cijeli kalendar radionica dostupan je na ZŠEM službenoj web stranici. Vjerujem kako će teme biti zanimljive Vašim učenicima, posebno maturantima, koji će u skorijoj budućnosti birati u kojoj banci će otvoriti svoje tekuće račune te donositi odluke o tome isplati li im se više kupnja ili najam stana u slučaju da odlaze na studij izvan rodnog grada. U nastavku Vam šaljem detaljniji opis idućih radionica.

29.11. Kupovina, financiranje i zaštita nekretnina

• Odabir nekretnine.
  • Procjena vrijednosti nekretnine.
  • Transakcijski troškovi kupnje nekretnine.
  • Troškovi renovacije ili rekonstrukcije nekretnine.
  • Korištenje subvencija.
  • Financiranje kreditima.
  • Odluka o posjedovanju naspram najam doma.
  • Posebne vrste kredita.
  • Refinanciranje kredita.
  • Kako se kredit uklapa u vaš financijski plan.
  • Odredbe osiguranja vlasništva.
  • Premije osiguranja kuće.
  • Katastar, zemljišne knjige i ostali pravni poslovi u nekretninama.

6.12. Plaće: planiranje poreza i doprinosa

• Pozadina poreza.
  • Bruto dohodak.
  • Odbici i oslobođenja.
  • Oporezivi dohodak i porezi.
  • Kako se porezno planiranje uklapa u vaš financijski plan.

20.12. Upravljanje novcem,banke i kamatne stope

• Vrste financijskih institucija.
  • Ponuda bankarskih usluga.
  • Odabir financijske institucije.
  • Kamatne stope na depozite i zajmove.
  • Zašto se kamatne stope mijenjaju.
  • Pozadina upravljanja novcem.
  • Ulaganja na novčanom tržištu.
  • Rizik ulaganja na tržište novca.
  • Kako se upravljanje novcem uklapa u vaš financijski plan.

objavio: Sanja Vuković Brodarić   datum: 25. 11. 2021.