Provedba programa popularizacije znanosti "365 zašto, 365 zato – društvene i humanističke znanosti u svakodnevnom životu"

Filozofski fakultet Sveučilišta u Zagrebu i ove godine nastavlja s nizom aktivnosti u školama kroz provedbu programa 365 zašto, 365 zato – društvene i humanističke znanosti u svakodnevnom životu prijavljenog na Natječaj za programe popularizaciju znanosti 2021. Ministarstva znanosti i obrazovanja.

Cilj programa je približiti učenicima istraživačku komponentu društvenih i humanističkih znanosti koje poznaju (hrvatski i strani jezici, povijest, filozofija) i predstaviti one koje nisu prisutne u školskom kurikulumu (arheologija, fonetika, lingvistika, etnologija i kulturna antropologija). Krajnji cilj je potaknuti učenike na unapređenje potencijala za cjeloživotni razvoj karijere i u područjima društvenih i humanističkih znanosti te osvijestiti prisutnost spomenutih disciplina u svakodnevnom životu u kojem si često postavljamo pitanja na koja upravo istraživanja iz područja društvenih i humanističkih znanosti nude odgovor.

Provedbom dosadašnjih aktivnosti, uspjeli smo zainteresirati i uključiti oko 1 000 učenika osnovnih i srednjih škola. Raduje nas što ćemo u okviru ovogodišnjeg programa posjetiti Vašu školu te održati predavanje i radionicu učenicima kroz koja će se bolje upoznati s društvenim i humanističkim znanostima.

Sukladno dogovoru s Vašom školom, predavanja bismo održali online 30. studenog 2021. preko platforme Zoom. Učenicima će se predstaviti doc. dr. sc. Iva Kaić s Odsjeka za arheologiju s radionicom Tajne ispod zemlje: arheologija za početnike te v. lekt. mr. sc. Ninoslav Zubović s Odsjeka za klasičnu filologiju s predavanjem Kako čuti glas iz praščićeva groba? - Izazovi čitanja grčkih natpisa. Prof. Kaić će na popularan način, kroz primjer arheoloških iskopavanja rimskog legijskog logora Tilurija (danas Gardun kod Trilja) prezentirati arheologiju kao znanost, a prof. Zubović će pak predstaviti grobni spomenik praščiću 2. ili 3. st. po Kr. otkriven 1968. u blizini antičkog grada Edesse na sjeveru Grčke te analizirati likovni prikaz reljefa, kao i u stihovima sastavljeni natpis na grčkom jeziku.

objavio: Sanja Vuković Brodarić   datum: 25. 11. 2021.