Volonterski klub VoGSi

Akcijom "Pošumljavanje Gimnazije" učenici ukazali na problem uništavanja šuma

Karla, Lana i Mia, volonterke 2. d razreda, u pripremama za volontersku akciju

Krajem studenog članovi školskog volonterskog kluba održali su akciju nazvanu "Pošumljavanje Gimnazije". Ciljevi akcije: simbolično ukazati na globalni problem uništavanja šuma, steći znanje o karakteristikama i njezi pojedinih biljki, te oplemeniti prostor škole zelenilom.

Sa željom da prostor svoje škole učine ljepšim i ugodnijim, članovi VoGSija su, preko školskih projekata Volonterska mreža grada Siska i (O)drži moj korak, projektom Švicarsko-hrvatske suradnje i partnera ALD Sisak, nabavili prvu "šumicu" od četiri velike i nekoliko manjih lončanica, koje sada uljepšavaju hodnik škole. Još jedna tura biljaka dolazi u drugom polugodištu.

Akcija je uslijedila nakon interaktivne radionice koju je održala volonterka drugog razreda Mia Hrgarek na sastanku 16.11., osvrćući se na dva cilja održivog razvoja „Razvoj života na zemlji“ te „Kvalitetno obrazovanje“. Cilj radionice bio je osvijestiti volontere i volonterke kluba o posljedicama krčenja šuma, poput promjene klimatskih uvjeta, uništavanja prirodnih staništa mnogim vrstama biljaka i životinja, ali i pošumljavanju kao jednom od načina ponovnog stvaranja šuma. Mia je izradila edukativnu prezentaciju o pošumljavanju, te plakate Najbolje sobne biljke.

Hana Oraščanin, učenica trećeg razreda, kreirala je u okviru akcije "osobne karte" svih biljaka koje će stajati uz njih, te ih prezentirala na slijedećem sastanku kluba u ponedjeljak 23.11.

Učenici će na taj način naučiti kako brinuti o novim biljnim ljubimcima i upoznati njihove karakteristike - porijeklo, ime, način odražavanja, karakteristike itd. Haninin predavanjem službeno je započela volonterska akcija koja je trajala do 27. studenoga. Kroz izradu plakata, slogana te videozapise volonteri i njihovi mentori predstavili su svoje viđenje teme vezane uz uništavanje šuma ili poučne priče o svojim kućnim biljke, te ih objavili u VoGSi učionici na Yammeru. Članovi kluba trebaju se, također, fotografirati uz nove biljke (fotografije sudionika akcije uskoro u posebnom albumu)! Bit će lijepo imati uspomenu na biljke koje ostaju generacijama nakon njih. Plan je da, u dogovoru s prof. biologije i koordinatorom volontera Borisom Majićem, učenici volonteri organiziraju dežurstva oko biljaka i da se brinu o njima (s obzirom na okolnosti, za sada će ta ideja pričekati).

Ako ste ljubitelji biljaka, pogledajte video na službenoj Facebook stranici VoGSija koji predstavlja edukativne materijale s radionice. Video je izradio naš svestrani volonter Jurica Posilović. Slobodno „ukradite“ pokoju ideju: https://www.facebook.com/VoGSi/videos/136130731352004

U akciji se, između ostaloga, prikupljaju nova ukrasna stabalca, pa ako imate takvo za koje više nemate mjesta u kući, javite se.

U okviru paralelnog školskog projekta Volonterska mreža grada Siska u akciju su se uključili i učenici 3. b, koje je Hana upoznala sa sadržajem akcije, te su sa zanimanjem poslušali njeno predavanje o biljkama. Nakon toga su pomogli prenijeti biljke na mjesto gdje se sada nalaze, a jedna se učenica odlučila odmah priključiti radu VoGSija. Isti razred sudjelovao je, kao i volonteri VoGSija, u akciji oslikavanja maski namijenjenih darivanju siromašnih, koje će, zajedno sa prikupljenim donacijama biti poklonjene siromašnim sugrađanima, no o Božićnoj akciji koja je upravo u tijeku uskoro!

Učenici 3. b sudjelovali su u akciji preko paralelnog školskog projekta Volonterska mreža grada Siska

Volonterska radionica i akcija je dio projekta „(O)drži moj korak!“ koji se provodi u okviru Švicarsko-hrvatskog programa suradnje. Program sufinancira Ured za udruge Vlade Republike Hrvatske. Projekt provode Agencija lokalne demokracije Sisak kao nositeljica te Sisačko-moslavačka županija, Gimnazija Sisak i Srednja škola „Ivana Trnskoga“ Hrvatska Kostajnica.

objavio: Marijana Milas   datum: 9. 12. 2020.