preskoči na sadržaj
NOVOSTI

U Gimnaziji Sisak održano Županijsko stručno vijeće učitelja Likovne kulture i Likovne umjetnosti SMŽ

Skup je otvorio je ravnatelj Božidar Dujmić i poželio ugodan boravak učiteljima i nastavnicima osnovnih i srednjih škola SMŽ u novoobnovljenoj školi. Izrazima dobrodošlice pridružila se i voditeljica aktiva likovno umjetničkog područja Marijana Milas, te predstavila program skupa.

Prva točka dnevnog reda bila je tema prigodna za ovo doba školske godine: "Biti i ostati" - radionica o stresu u profesorskom zanimanju i načinima suočavanja s istim, koju je, ispred Društva psihologa SMŽ, vodila Maja Kastmiler, profesor psihologije i NLP majstor praktičar. Uz teorijski dio sudionicima je ponuđeno niz korisnih rješenja, savjeta, te učinkovitih tehnika relaksacije koje mogu biti od pomoći u stresnim situacijama i učiteljima, kao i njihovim učenicima.

 


Nakon završnih vježbi opuštanja i okrijepe na pauzi uslijedio je kreativni dio skupa – likovna radionica Mijenjam se, mijenjam svijet - "Exquisite corpse", primjer dobre prakse za 8. razred osnovne škole, koju je provela Lucija Mitar, magistar edukacije likovne kulture. Sudionici su u uvodu doznali više o metodi rada i njenoj primjeni u dadaizmu i nadrealizmu na primjerima umjetničkih djela eminentnih umjetnika, ali i uspješnih učeničkih radova vezanih uz školske projekte, nakon čega su se i sami okušali u kreiranju neobičnih kompozicija.          

Temu "Plakat u nastavi likovne umjetnosti" prezentirala je Ana Rizmaul, profesor savjetnik. U predavanju je pozornost usmjerena na osnovne grafičke elemente, tipografiju, slikovne elemente, te njihove moguće kombinacije u konačnim grafičkim rješenjima na primjerima nekih od poznatijih plakata kroz povijest. Istaknute su i velike mogućnosti primjene plakata u kontekstu prezentacije rezultata istraživačkih radova učenika koji zahtijevaju specificirane upute i razradu pri oblikovanju rubrika za formativno i sumativno vrednovanje radova, te prezentirani odabrani učenički radovi kao primjeri dobre prakse.

Skup je završio predavanjem  "Vještine 21. stoljeća za učitelje i učenika - primjena suvremenih metoda, digitalnih alata i aplikacija korisnih u nastavi“ Marijane Milas, voditeljice aktiva,. U prvom dijelu sudionici su upoznali projekt nastavničke mobilnosti Gradimo našu školu u sklopu kojega je pohađala edukaciju 21st Century Skills for Teachers and Students Erasmus+KA1 projekta Europass Teacher Academy. Potom su predstavljene neke od suvremenih metoda i alata te mogućnosti njihove primjene kroz različite praktične aktivnosti za osmišljavanje lekcija baziranih na tzv. učenju temeljenom na zadacima, učenju temeljenom na projektima  i na preokrenutoj učionici, uz primjenu različitih digitalnih alata i aplikacija koje mogu biti korisne u nastavi (GoogleLens, Goosechase, Google Translator, Copilot, PicCollage, Canva, Gamma, MagicSchool.ai…).



Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju
objavio: Sanja Vuković Brodarić   datum: 27. 6. 2024.




preskoči na navigaciju