Terenska nastava iz likovne umjetnosti: Kunsthaus i kulturna baština Graza

Grupa učenika i učenica Gimnazije Sisak uz pratnju svojih profesorica iz likovne i glazbene umjetnosti boravila je u petak 20. listopada 2023. u Grazu, drugom po veličini gradu Austrije. Cilj putovanja bio je obilazak izložbi u atraktivnom zdanju Kuće umjetnosti, te upoznavanje s najvažnijim kulturnim znamenitostima grada.

(nastavak pod opširnije)

U Kući umjetnosti specijaliziranoj za prezentaciju djela suvremene umjetnosti na prvom su katu učenici pogledali izložbu djela međunarodne grupe autora pod nazivom "Drugi. Ponovno zamislite budućnost", te izložbu fotografija u dvorani Camera Austria.

Na drugom katu je u tijeku postavljanje instalacije konceptualnog umjetnika Sol LeWitta, jednog od najutjecajnijih američkih umjetnika 20. stoljeća. Instalacija Zid prvi je puta izložena u istom prostoru 2004. godine i ponovno se aktivira nakon gotovo 20 godina kao svojevrstan work in progress, Sol LeWittov koncept sažete ideje kao najvažnijeg umjetničkog ostvarenja i njegove realizacije kao kolektivnog pothvata.

Kuća umjetnosti nastala je 2003. godine povodom proglašenja Graza gradom europske kulture. Ono što je prethodilo dosezanju takve titule je činjenica da se grad od 1999. godine nalazi na UNESCO-vom popisu svjetske baštine zahvaljujući svojoj najbolje očuvanoj gradskoj jezgri. Tu zanimljivu interpolaciju suvremene arhitekture u staru jezgru grada osmislili su Colin Fournier i Peter Cook. Maštovitu konstrukciju asocijativnih oblika stanovnici Graza od milja nazivaju „prijateljski Alien.

Nakon obilaska tog neobičnog suvremenog zdanja slijedila je šetnja umjetničkim kvartom koja nas je dovela do obližnje barokne crkve Marije Pomoćnice i samostana Male braće čiji nas je klaustar zaštitio od prolazne kiše.

Nastao iste godine kada i Kunsthaus „Umjetni otok“, plivajuća školjka na rijeci Muri njujorškog arhitekta Vite Acconcija čini Graz još atraktivnijim brojnim turistima.Ti novi simboli grada obogaćuju postojeće vizure srednjovjekovnih, renesansnih i baroknih građevina raskošnih pročelja.

Jedna od ljepših šetnji gradom vodi preko Mure do trga ispod brda Schlossberg, na kojemu je prije tisuću godinu niknula mala utvrda iz koje je nastao grad. Burg je u Guinnessovoj knjizi rekorda zabilježen kao najjača utvrda svih vremena. Tu se nalazi i tradicionalni simbol grada Uhrturm, toranj kojega su stanovnici grada spasili od rušenja time što su ga odkupili od Napoleonove vojske.

Na putu prema centru grada na svakom nas koraku dočekuju živopisni trgovi, arkadna dvorišta s kafićima, slastičarne i dućani koji gradu daju svojevrstan južnjački šarm. Uslijedio je obilazak Katedrale i Mauzoleja, Vijećnice i reprezentativnih oslikanih palača na glavnom trgu do renesansnih arkada palače Domenica dell Allija, u kojoj stoluje štajerski parlament. Tu se nalazi i jedan od najvećih muzeja oružja u svijetu, s preko 30 000 eksponata.

Iako u jednom danu nije bilo moguće obići sve kulturne i prirodne znamenitosti, muzeje i galerije Graza, ono što nam je taj lijepi austrijski grad pružio ovom prigodom zasigurno će svima ostati u lijepom sjećanju.

Tekst i fotografije: M.M.

objavio: Marijana Milas   datum: 25. 10. 2023.