Održana prva mobilnost nastavnika u projektu Gradimo našu školu

2023-1-HR01-KA122-SCH-000123382

Nastavnica Višnja Kovač Vezmarović sudjelovala je u prvoj mobilnosti u Firenci od 16.-21-10.2023. U tom terminu sudjelovala je u tečaju Environmental Education: Learning and Acting for a Better Future u organizaciji agencije Eirpoass SRL Italia.

Prvi dan tečaja predviđen je za upoznavanje sudionika putem različitih radionica, a zatim je slijedilo predstavljanje škola. U tečaju su sudjelovali nastavnici iz škola u Grčkoj, Slovačkoj, tri različite škole iz Njemačke i uz našu nastavnicu još dvije škole iz Hrvatske.

U nastavku tečaja raspravljalo se o klimatskim promjenama te je uslijedio rad u manjim grupama i rasprava o toj temi, a zatim je voditeljica pokazala neko videa koje možemo koristiti i u nastavi kad razgovaramo o ovome sa našim učenicima. Posebno je bila zanimljiva radionica gdje smo na papir koji kruži morali upisati svoje prijedloge vezano uz očuvanje energije, vode, kvalitete stanovanja, kvalitete zraka, očuvanje građevina.

Treći dan razgovarali smo o važnosti odlaska s učenicima u prirodu s ciljem upoznavanja vrsta koje tamo borave, ali i s razvijanjem osjećaja povezanosti s njom, jer to može doprinijeti našem mentalnom zdravlju, ali i očuvanje same prirode. Zatim smo dobili pregled digitalnih alata koje možemo koristiti na takvim izletima s ciljem prepoznavanja različitih vrsta. Popodne je slijedio odlazak u Gradski vrt gdje je voditelj u sred grada i betona organizirao uzgoj biljaka za školsku djecu koja često više i ne znaju kako se biljke uzgajaju. Tamo smo isprobali alate koje smo dobili, ali i čuli korisne savjete kako posaditi vrt u vlastitoj školi, čak i ako se ona nalazi u sred grada i nema zelenih površina.

U nastavku tečaja smo proučavali brojke i grafičke prikaze s različitih web stranica te dobili savjete koje interaktivne mape i podatke koristiti u nastavi, te kako se uključiti u neke akcije na svjetskom nivou.

Za vrijeme tečaja ostvarena su sva tri cilja ovog projekta:

1. Ojačati informacijsko-komunikacijske kompetencije nastavnika jer smo se upoznali sa novim digitalnim alatima u nastavi koje smo tamo i vježbali.
  2. Edukacija u svrhu provođenja projektne nastave u redovnoj nastavi i izvannastavnim aktivnostima- dobili smo velik broj ideja za rad s učenicima u nastavi te smo se povezali međusobno s ciljem izrade projekata u budućnosti.
  3. Razvoj jezičnih kompetencija i jezične raznolikosti  jer se tečaj održavao na engleskom jeziku, a i nastavnici su bili iz različitih zemalja pa smo se upoznali i sa njihovim jezicima

objavio: Sanja Vuković Brodarić   datum: 3. 11. 2023.