Vijest o Smotri Simulirano suđenje

U subotu 9. ožujka 2024. godine na Općinskom kaznenom sudu u Zagrebu održana je Državna smotra simuliranih suđenja na kojoj su sudjelovali i učenici trećih razreda naše škole pod mentorstvom profesorice Katarine Dobrenić Bunjan.Ovo smotra nije poput uobičajenog natjecanja iz nekog predmeta na kojem se ispituju znanja iz tog predmeta, već je u potpunosti realističan prikaz prave sudske rasprave, samo što su svjedoci, sudski vještaci i odvjetnici zapravo učenici, jedino je sudac pravi te on na kraju donosi presudu o tome koja je strana dobila parnicu. Ove godine zadatak je bio pripremiti kaznenu parnicu u kojoj očajnički pokušaj nastavka burne veze završava pokušajem ubojstva. Naši učenici sudili su se s učenicima Gimnazije Josipa Slavenskog iz Čakovca, a sutkinja koja je donosila presude između ove i naše škole bila je Ika Peranović. U oba slučaja naša škola odnijela je pobjedu - na strani tužitelja dokazavši da je optuženica kriva, kao i na strani obrane, kada je optuženici dokazana samo djelomična krivnja te nije dobila cjelovitu kaznu. Pripremajući se za  ovu smotru, učenici su stekli nove argumentacijske i govorne vještine te su mogli iz prve ruke vidjeti kako je to baviti se nekom pravosudnom djelatnošću, što je vrlo korisno za sve one koje žele studirati pravo. Čestitke učeničkoj ekipi koju su činili Antonija Pinotić, Matea Anušić, Lucija Ečimović, Ema Dolić, Klara Balog, Karla Korečić, Leda Vujić, Dora Šterc, Maks Hajneman, Nika Milnović, Ena Pavelić, Arbenita Muhadri, Magdalena Cindrić i Sara Lepešić, kao i njihovoj mentorici! Bravo!

objavio: Sanja Vuković Brodarić   datum: 14. 3. 2024.