preskoči na sadržaj

Login
Korisnik:
Lozinka:

e-Dnevnik

Predstavljanje škole

RASPORED ZVONJENJA ZA 2023./2024.

1.  8.15 do 9.00

2.  9.05. do 9.50

(20 min. odmor)

3.  10.10 do 10.55

4.  11.00 do 11.45

(15 min. odmor)

5.  12.00 do 12.45

6.  12.50 do 13.35

7.  13.40 do 14.25

Ravnatelj: Božidar Dujmić, prof.

Termini informacija

Roditelj svoj dolazak na informacije kod razrednika i/ili predmetnog nastavnika treba najaviti razredniku barem tri dana ranije.

« Travanj 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
Prikazani događaji

Brojač posjeta
Ispis statistike od 21. 4. 2010.

Ukupno: 543585
NOVOSTI

U posjetu institutu "Ruđer Bošković"

Dana 24.4.2008. godine, zajedno s profesoricama Blaženkom Slovenec, Marinom Kasa i  Snježanom Meter posjetili smo Institut „Ruđer Bošković“, te sjedište Plive u Zagrebu.



Već po treći put Institut „Ruđer Bošković“ otvorio je svoja vrata svim zainteresiranim građanima. Posjetitelji su mogli od 24.-26. travnja 2008. pogledati sva znanja i dostignuća djelatnika Instituta.

Institut Ruđer Bošković najveći je nacionalni istraživački institut u područjima prirodnih znanosti i biomedicine. Znanstvenici se bave eksperimentalnom i teorijskom fizikom i kemijom, molekularnom biologijom , medicinom, ekologijom, istraživanjem mora i računarstvom, te  surađuju s mnogim znansttvenim institucijama u Europi i svijetu. Jedna od zadaća Instituta je maksimalno iskoristiti rezultate istraživanja. Posjetitieljima je bio omogućen pristup šesnaest izložbenih točaka,od kojih smo posjetili četiri. Najprije smo svi zajedno pogledali prezentaciju o samome Institutu, kako je organiziran i čime se sve bavi. Nakon toga smo se podijelili u grupe te zajedno s vodičima krenuli u istraživanje. Prva stanica je bila „krojačnica“ materijala u kojoj nas je simpatični gospodin upoznao sa svojim radom. Saznali smo da se tu „kroje“ materijali, odnosno traže se kombinacije materijala dosad nespojivih svojstava - stvaraju se novi materijali. Taj uređaj se naziva CMS-18 i velikih je dimenzija.

Nastavili smo svoju istraživačku avanturu te zavirili u „nevidljivi“ svijet pomoću pretražnog elektronskog mikroskopa. Mikroskop je i u povijesti imao veliko značenje i bez njega ne bi bilo mnogih otkrića,pogotovo u biologiji i medicini. Slike koje smo vidjeli u prezentaciji bile su veoma zanimljive. Materijali su maksimalno razlučeni do 1.2 nm uz optičko povećanje do 500 000 x. Vidjeli smo razne snimke najsitnijih čestica koje su stvarale interesantne oblike neobičnih struktura.

Uputili smo se u slijedeći laboratorij u kojem nam je odmah u oko upala zelena svjetlost koja je izlazila iz ogromnog stroja, za koji smo kasnije saznali da se zove spektometar koji služi za istraživanje optičkih i strukturnih svojstava različitih nanokristala. Dobivaju se informacije o raspodjeli nanokristala i njihovoj veličini.

Naša posljednja stanica nas je odvukla u prošlost. U tom laboratoriju određuje se apsolutna starost arheoloških, geoloških i drugih uzoraka mjerenjem aktivnosti prirodnoga radioaktivnog izotopa ugljika 14C. Vidjeli smo stalagmit star 14 milijuna godina koji je pronađen u spilji u Postojni, u Sloveniji. Čak i nalazi sa područja Galdova i Siska prošli su kroz njihove ruke. Posebno su nas oduševile sedre i sige iz NP Plitvička jezera i NP Krka. Sa svime tima nas je upoznala  ljubazna  dr. Ines Krajcar-Bronić koja nam je otkrila da je  bila učenica naše škole.
Nakon obilaska, nismo imali vremena pogledati ostale točke jer smo imali zakazan odlazak u sjedište Plive.

Pliva je danas vodeća famaceutska kompanija u srednjoj istočnoj Europi. Proizvodi i prodaje gotove oblike generičkih lijekova i aktivne farmaceutske supstance. Među znanstvenicima koji su radili u Plivinom istraživanju i razvoju ističe se dobitnih Nobelove nagrade Vladimir Prelog o kojem smo saznali više iz govora direktora Plive. Podijelii smo se u dvije grupe i krenuli u istraživanje.

Najprije smo pogledali laboratorij u koje nismo mogli ući a da ne obučemo kute koje su nas veoma razveselile. Osjećali smo se poput pravih mladih znanstvenika. Zanimljivo je to da u Plivi rade mladi obrazovani ljudi koji su nam prezentirali svoj rad. Obišli smo razne laboratorije u kojima su se radili pokusi koji su kasnije realizirani u Plivinom pogonu. Neki rezultati se čekaju i nekoliko godina. Kasnije smo obišli pogon što nam se manje svidjelo jer je bilo vruće,bez zraka i poenkad neugodna mirisa unutra. Ono što nam se jako svidjelo je bilo pakiranje tableta. Sve se odvijalo pomoću strojeva uz nadzor radnika.

Sve u svemu dobro smo se zabavili, nešto naučili, vidjeli puno zanimljivog i nečeg malo manje zanimljivog  te umorni i iscrpljeni krenuli natrag prema Sisku.

Autorice: Sanja Novaković i Tea Škrinjarić, 4.E

Više fotografija pogledajte u našoj Foto-galeriji


Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju
objavio: Stjepan Werft   datum: 6. 5. 2008.




preskoči na navigaciju