Chestfest u Hrvatskoj

30. rujna imala sam priliku doći na 4. Chestfest u Hrvatskoj, u župi Sv. Mati Slobode na Jarunu - festival posvećen Gilbertu Keithu Chestertonu, novinaru, književniku, esejistu, književnom kritičaru.... I Apostolu zdravog razuma, kako ga s pravom zovu. Ove godine predavanja su bila većinom o jednom drugom književniku na kojega je Chesterton utjecao - Tolkienu.

Tako su neka od predavanja bila: Inklings, Ekonomija Shirea i Žena koja je bila Chesterton. Nastupili su domaći i strani predavači, od studenata do sveučilišnih profesora (Sanja Nikčević, Joseph Pearce...) Najviše mi se svidjelo predavanje prof. Nikčević u kojem je govorila što je književni kanon, kako svjetonazor utječe na njega, zašto je iz današnjega kanona nestala kršćanska poruka i kako je ona očuvana u nižim žanrovima (npr.u Tolkienovim djelima!). Također mi je bilo zanimljivo čuti o supruzi GKC, za koju zaista vrijedi ona: "Iza svakog uspješnog muškarca stoji uspješna žena", i o njihovom predivnom braku. Za sve koji žele znati više o Chestertonu, mogu naći informacije na web stranicama gilbert.hr ili American Chesterton Society. A možete i moju malenkost pronaći na hodnicima škole, da zajednički otkrivamo lik i djelo ovog "cjelovitog mislioca". Predavanja s ovog ChestFest-a bit će dostupna na YouTube stranici Gilbert_hr kroz mjesec dana.

Ema Martinić, 4.c

objavio: Natalija Miletić   datum: 6. 10. 2023.

E-škola