Volonterski klub VoGSi

Održan trening za trenere na temu praktičnog rada s mladima s naglaskom na održivom razvoju

U sklopu projekta „(O)drži moj korak!“ čiji nositelj je Agencija lokalne demokracije Sisak u Gimnaziji Sisak od 21. do 22. rujna 2019. održan je trening za trenere na temu praktičnog rada s mladima s naglaskom na ciljevima održivog razvoja u lokalnoj zajednici.

Na treningu je sudjelovalo 15 predstavnika učenika i školskih mentora dvije partnerske škole uključene u projekt, a to su Gimnazija Sisak i Srednja škola „Ivana Trnskoga“ Hrvatska Kostajnica te predstavnici Sisačko – moslavačke županije i koordinatori volontera iz Agencije lokalne demokracije Sisak. Kroz ovaj trening i ostale buduće edukacije u okviru projekta ojačat će se odgojno – obrazovne ustanove za pripremu i provedbu programa školskog volontiranja usmjerenog na održivi razvoj i uvrštavanje istoga u školski kurikulum. Voditeljica treninga je Paula Raužan, a na treningu su korištene interaktivne metode rada. Sudionici su savladali pojmove održivog razvoja, aktivnog građanstva, volontiranja, neformalnog obrazovanja te su kroz teoriju i rad u grupama pripremali i prezentirali tematske radionice za mlade koje se temelje na 17 globalnih ciljeva za održivi razvoj te u što će kasnije uključiti i druge učenike.

Učenici i njihovi nastavnici oformit će radne grupe koje će izraditi volonterski program uz podršku koordinatora volontera nakon što u svojim školama provedu analizu potreba za vrstama školskih volonterskih programa čije će se aktivnosti provoditi u okviru budućih volonterskih klubova koji će se također osnovati u narednim mjesecima. U projekt će biti uključeno ukupno 80 učenika ove dvije škole koji će biti educirani o temama održivog razvoja od strane svojih vršnjaka te koji će zajedno planirati daljnji rad volonterskog kluba kao i pripremu i provedbu volonterskih akcija.

Projekt „(O)drži moj korak!“ financira Ured za udruge vlade Republike Hrvatske kroz Švicarsko – hrvatski program suradnje. Nositelj projekta je Agencija lokalne demokracije Sisak, a partneri Gimnazija Sisak, Srednja škola „Ivana Trnskog“ Hrvatska Kostajnica te Sisačko – moslavačka županija. Projekt traje 2 godine, a cilj samog projekta je doprinos promociji partnerstva organizacija civilnog društva i odgojno – obrazovnih ustanova u području volonterstva koje doprinosi socijalnoj i ekonomskoj koheziji te održivom razvoju u Sisačko – moslavačkoj županiji. Projekt će rezultirati razvojem programa izobrazbe o održivom razvoju kroz volontiranje, osnivanjem 2 srednjoškolska volonterska kluba u Sisku i Hrvatskoj Kostajnici čije će aktivnosti biti usmjerene na ciljeve održivog razvoja i povećanom svijesti lokalne zajednice o mogućnostima međusektorske suradnje u promociji održivog razvoja kroz dobrobiti volontiranja. Ciljane skupine su 80 učenika srednje škole, 2 srednje škole te 15 organizacija civilnog društva odnosno ustanova.

Tekst i fotografija preuzeti sa linka:

objavio: Sanja Vuković Brodarić   datum: 23. 9. 2019.