Korisnik:
Lozinka:

Predstavljanje škole

RASPORED ZVONJENJA ZA 2023./2024.

1.  8.15 do 9.00

2.  9.05. do 9.50

(20 min. odmor)

3.  10.10 do 10.55

4.  11.00 do 11.45

(15 min. odmor)

5.  12.00 do 12.45

6.  12.50 do 13.35

7.  13.40 do 14.25

Ravnatelj: Božidar Dujmić, prof.

Termini informacija

Roditelj svoj dolazak na informacije kod razrednika i/ili predmetnog nastavnika treba najaviti razredniku barem tri dana ranije.

« Travanj 2024 »

Ispis statistike od 21. 4. 2010.

Terenska nastava drugih razreda u Austriju

Pod vodstvom profesorice Blaženke Krznarić - Stuparić i svojih profesora pratitelja učenici drugih razreda Gimnazije Sisak posjetili su nekoliko austrijskih gradova, od kojih im je prvi cilj bio Salzburg, jedno od najstarijih i najvažnijih kulturnih središta Austrije. Zbog arhitekture i bogatog kulturnog nasljeđa često se u prošlosti, posebice tijekom XVI. st., uspoređivao s  Rimom. Povijesno središte Salzburga – Altstadt, od 1997. na Popisu je zaštićene svjetske kulturne baštine UNESCO-a. U Salzburgu se istovremeno isprepliću slikovit alpski pejsaž, bogata arhitektura i brojni kulturno-povijesni spomenici. Sve to doprinijelo je reputaciji Salzburga kao jednog od najljepših gradova na svijetu. Grad se razvio oko pet trgova – Residenzplatza, Mozartplatza, Domplatza, Kapitelplatza i kompleksa oko crkve i samostana Sv. Petra, prema planu „idealnog renesansnog grada“ Vincenza Scamozzije, talijanskog arhitekta iz Venecije. Glavni je gradski trg Residenzplatz, s lijeve strane rijeke Salzach.  Iznad središnjeg dijela grada, na brdu Mönchberg (523 m), izdiže se utvrda Hohensalzburg iz XI. stoljeća, koja se u ubraja u najstarije i najbolje očuvane utvrde u Europi. Učenici su imali priliku posjetiti i najveću atrakciju grada - rodnu kuću Mozarta, gdje su se upoznali s  detaljima o životu i radu slavnog kompozitora i vidjeli u kakvom je ambijentu živio.

Uslijedio je razgled centra grada - katedrale, skulptura, utvrda, prekrasnog parka i dvorca Mirabell i ostalih spomenika kulture.

Drugi dan posjetili su jezero i gradić na jezeru St. Wolfgang, razgledali velebnu crkvu s jednim od najljepšim gotičkih portala, te se upoznali s najstarijom pekarnicom u gradu i procesom izrade tradicijskih medenjaka, te ih i degustirali. Jezero Wolfgang jedno je od turistima najdražih jezera u Austriji, na čijoj se obali nalaze tri veća mjesta - St. Gilgen, St. Wolfgang i Strobl. Svako od njih ima svoj božićni sajam, a zajedno se promoviraju pod nazivom Advent na jezeru Wolfgang, kada je tamo posebno živo i prepuno turista iz cijeloga svijeta.

Slijedeći cilj bio je pitoreskni gradić Bad Ischl, također poznat po proizvodnji kolača, osobito išlera. Tu su učenici uživali u šetnji lijepim ulicama, trgovima i građevinama, te su posjetili i  gradsku crkvu. Uslijedio je obilazak Hallstatta, gradića  jedinstvene drvene tradicijske arhitekture, tkđ. smještenog uz prekrasno jezero. Doznali su i da je u Kini izgrađena replika tog grada, što je doprinijelo popularnosti tog mjesta koji vrvi turistima iz Azije. U povratku su još posjetili grad Villach, drugi po veličini grad u Koruškoj, slikovito je mjesto s prelijepim crkvama i dvorcem.

Moglo bi se reći da je taj dio Austrije pobudio divljenje ne samo zbog bogate kulturne baštine, nego i prirodnih znamenitosti - alpski krajolik sa svojim prekrasnim jezerima i planinama, zahvaljujući lijepom sunčanom vremenu na kojem su blještale više od metra visoke hrpe snijega (koji je tu pokrajinu doslovce zatrpao prije nekoliko tjedana), izgledao je kao prekrasna živa razglednica koja će zasigurno svima ostati u lijepom sjećanju.

Tekst i fotografije: Marijana Milas

objavio: Sanja Vuković Brodarić   datum: 25. 2. 2019.