Korisnik:
Lozinka:

Predstavljanje škole

RASPORED ZVONJENJA ZA 2023./2024.

1.  8.15 do 9.00

2.  9.05. do 9.50

(20 min. odmor)

3.  10.10 do 10.55

4.  11.00 do 11.45

(15 min. odmor)

5.  12.00 do 12.45

6.  12.50 do 13.35

7.  13.40 do 14.25

Ravnatelj: Božidar Dujmić, prof.

Termini informacija

Roditelj svoj dolazak na informacije kod razrednika i/ili predmetnog nastavnika treba najaviti razredniku barem tri dana ranije.

« Travanj 2024 »

Ispis statistike od 21. 4. 2010.

U znaku dizajna: ZAGREB DESIGN WEEK- osvrt

U utorak 7. svibnja  2019. posjetila sam Halu V. Tehničkog muzeja Nikola Tesla u Zagrebu i prisustvovala otvorenju šestog Zagreb Design Week-a (Tjedna dizajna). To je manifestacija koja okuplja ponajbolje dizajnerske proizvode na hrvatskom tržištu, od nakita do automobila, uz razne druge popratne sadržaje  poput izložbi, instalacija i modnih revija koji se organiziraju na brojnim gradskim lokacijama. Tema ovogodišnjeg izdanja je „Nova budućnost“/ „Changing the  game“.

Razgledala sam „ZGDW concept store“ u prizemlju hale koji je nudio najbolje dizajnirane proizvode na hrvatskom tržištu – od nakita i mode do namještaja, a na katu „ZGDW izložbu fakulteta i škola“. Kako je ove godine ZGDW-u partner država bila Poljska, dio prostora bio je sačuvan za izložbu „ABC's of Polish Design“ . Također se obilježavalo 100 godina Bauhausa izložbom studentskih radova na tu temu. Predstavilo se troje hrvatskih studenata Bauhausa - dizajnerica tekstila Otti Berger, fotografkinja Ivana Tomljenović Meller i arhitekt Gustav Bohutinski. Jako je zanimljiva bila izložba "Život i život nakon smrti" Paule Šantić koja prikazuje proces rasta, konzumacije, umiranja i novog života hrane u drugim, neočekivanim oblicima. Pristupa joj se kroz taman plastenik osvijetljen crvenim svjetlom, a unutra nas, kroz tvorevine/skulpture od hrane, vode razni tekstovi na hrvatskom i engleskom jeziku. U sklopu izložbe predstavljeno je rješenje za recikliranje ogromnih količina ostataka hrane – za sada bazirano na namirnicama poput riže i ostalih žitarica, koje bi se mogle oblikovati u jestive tvorevine nalik tjestenini u različitim oblicima, a konzumirala bi se nakon termičke obrade (recimo nakon prženja u tavi). Izvan Hale nalazio se model prvonagrađenog rada prošlogodišnjeg ZGDW natječaja (ovogodišnji je još uvijek u tijeku i u njega su uključeni trenutno izloženi radovi). Rad se naziva „Mali dom – mjesto privremenog bivanja u prirodi“ Luke Palestrine Mazića, nastao je kao rješenje za sve veću potrebu ljudi da borave u prirodi kao mjesta regeneracije, a u 15 m2 zadovoljava sve standarde navika i potreba – osnovne funkcionalne prostorije (kuhinja, dnevni boravak, WC i spavaća soba). To je u biti inovativni modularni sustav prefabriciranih elemenata koji posjeduje mogućnost rotacije i nadogradnje osnovnog modula ovisno o potrebi korisnika, lokaciji i klimi. Upečatljiva je bila i Mazićeva misao da samo dizajn može hrvatskom turizmu donjeti novu viziju suprotnu „betonskim krletkama za turiste“.

Na misli o krletkama i temi ptica bila je posvećena jedna posebna prostorija ispunjena rješenjima za sigurno gniježđenje ptica u urbanim sredinama, od modernih geometrijskih ptičjih kućica za montiranje na zgrade, do šupljih prostora za gnijezda i zaklon od oštrih uvjeta u oblicima nalik cigli koji bi se ugradili u fasade, ali i javne rasvjete sa sličnim rješenjem. U promatranju radova posjetitelje je pratio ugodan zvuk cvrkuta ptica.

Među studentskim radovima našli su se i oni s fakulteta tekstilnog dizajna – prsluci inspirirani prepoznatljivim svjetskim građevinama poput Kuće Mila u Barceloni, ali i naše Arene. Često se koristila tehnika kolaža u radovima fakulteta primijenjene umjetnosti, bio je izložen i rad napravljen pištoljem za ljepilo u mrežastom uzorku poput šupljeg vitraja. Bilo je izloženo mnogo reljefa od drveta, ali i samih slika na drvenim pločama zasićenim, žarkim bojama.

Zagreb Design Week trajao je od utorka 7.5. do nedjelje 12.5. i bio je ispunjen raznim predavanjima i radionicama među kojima je bilo i predavanje Borisa Ljubičića o identitetu Mediteranskih igara kroz godine – što mi je bilo zanimljivo jer pratim takve teme već neko vrijeme.

Eva Bakrač, maturantica 4. c

objavio: Sanja Vuković Brodarić   datum: 19. 5. 2019.