Korisnik:
Lozinka:

Predstavljanje škole

RASPORED ZVONJENJA ZA 2023./2024.

1.  8.15 do 9.00

2.  9.05. do 9.50

(20 min. odmor)

3.  10.10 do 10.55

4.  11.00 do 11.45

(15 min. odmor)

5.  12.00 do 12.45

6.  12.50 do 13.35

7.  13.40 do 14.25

Ravnatelj: Božidar Dujmić, prof.

Termini informacija

Roditelj svoj dolazak na informacije kod razrednika i/ili predmetnog nastavnika treba najaviti razredniku barem tri dana ranije.

« Svibanj 2024 »

Ispis statistike od 21. 4. 2010.

Terenska nastava prvih razreda - od bioraznolikosti i hortikulture do grafičkog dizajna

Na terenskoj nastavi održanoj u prošli petak, 22. listopada 2021., učenici prvih razreda Gimnazije Sisak posjetili su u Zagrebu Botanički vrt Biološkog odsjeka Prirodoslovno-matematičkog fakulteta i izložbu grafičkog dizajna u Muzeju za umjetnost i obrt. U korelaciji biologije i likovne umjetnosti upoznali su, uz zbirke biljaka i njihove raznorodne primjerke, načela hortikulturnog oblikovanja vrta i krajobrazne arhitekture.

Naime, Botanički vrt PMF-a jedan je od rijetkih sveučilišnih vrtova koji je sačuvao svoj izvorni oblik  i raspored sadnje po izvornom nacrtu iz 1889. godine. Projektiran je prema principima pejzažnog, engleskog vrta koji oponaša divlju prirodu svojim nepravilnim poljima arboretuma i krivudavim stazama kojima je premrežen. Elementi formalnog francuskog vrta mogu se prepoznati u geometrijski pravilnom oblikovanju cvjetnog partera s južne strane staklenika.

Kroz laganu šetnju vijugavim stazama prvaši su upoznali povijest Vrta, ponovili principe klasificiranja biljaka, proučili prilagodbe biljaka na uvjete okoliša te osvijestili važnost botaničkih vrtova u obrazovanju, očuvanju bioraznolikosti i znanstvenim istraživanjima. Učenici su bili aktivni, postavljali su brojna pitanja i razmjenjivali znanja o pojedinim biljnim vrs

U foajeu Muzeja za umjetnost i obrt dočekala ih izložba radova grafičkog dizajna Miltona Glasera, jednog od najutjecajnih svjetskih dizajnera. Jedno od Glaserovih najprepoznatljivijih djela je njegov logotip Volim New York. Dizajnirao je mnoge plakate, publikacije i arhitektonske nacrte i dobitnik prestižnih nagrada u svijetu dizajna. Prvaši su na likovnoj umjetnosti nedavno naučili osnovne pojmove vezane uz dizajn, pa je to bila jedinstvena prilika upoznati djelo i način rada američkog, a potom i hrvatskog umjetnika čiji su radovi predstavljeni u ciklusu Sezona dizajna u MUO.

Slijedio je obilazak retrospektivne izložbe hrvatskog slikara i pionira grafičkog dizajna u Hrvatskoj, Milana Vulpea, poznatog po oblikovanju korporativnog stila za Chromos, Plivu, Inu i druge tvrtke pedesetih i šesdesetih godina prošlog stoljeća. Tu su učenici, uz brojna objavljena i neobjavljena djela, upoznali i način rada dizajnera – od prve skice do finalnog rješenja. Uz filmske plakate, omote za enciklopedije i korice knjiga hrvatskih pisaca, produkt dizajn za brojne proizvode, vidjeli su i čitav niz logotipa firmi, od kojih je najpoznatiji stilizirani ličioc iz reklame za Chromos. Bila je to svojedobno jedna od prvih pokretnih neonskih reklama naTrgu bana Jelačića. Kao priznanje za životno djelo na području likovne umjetnosti Milan Vulpe je 1980. dobio nagradu Vladimir Nazor.

Poučne poruke iz MUO i Botaničkog vrta

Učenici su u svojim osvrtima na ono što su vidjeli i doživjeli u izvanučioničkoj nastavi u Zagrebu izrazili zadovoljstvo takvim vidom primjene i stjecanja novih znanja.

Tekst i fotografije: Boris Majić,  prof. i Marijana Milas, prof.

objavio: Marijana Milas   datum: 29. 10. 2021.